octombrie 10

În cadrul Proiectului ”The road to a normal life”, proiect finanțat de Fundațiile Velux, am organizat împreună cu A.S.C.O. o conferință care a avut ca temă de discuție implicarea autorităților locale în dezvoltarea ofertelor de sprijin în comunitate, destinate persoanelor cu dizabilități intelectuale și psihice.

Am avut onoarea de a-i avea prezenți pe domnul dr. Michael Wunder, președintele Asociației Alsterdorf și pe domnul Max Madsen, din partea Fundațiilor Velux.

Cu această ocazie Asociația Alsterdorf și-a arătat intenția de a pune bazele unei noi oferte de integrare a persoanelor cu dizabilități în comunitate prin intermediul unei unități protejate care să faciliteze participarea activă a persoanelor defavorizate la viața comunității.